sesli chat istanbul sesli sohbet sitesi

AB’den Türkiye için flaş üyelik açıklaması, dusyolu.com

AB’den Türkiye için flaş üyelik açıklaması, dusyolu.com  Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Reuters’a yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin Avrupa perspektifinden uzaklaştığını belirterek, Türkiye’de ‘basın özgürlüğü konusundaki sınırlamaların, kitlesel gözaltıların ve sivil hakların alanının daralmasının AB üyeliği için gerekli kriterlerin sağlanmasını şu an için neredeyse imkânsız hale getirdiği’ yorumunu yaptı.

Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkileri tartışılırken, Avrupa Birliği’nden üyelik müzakerelerinin geleceği hakkında dikkat çekici bir açıklama geldi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, ‘Türkiye’nin Avrupa perspektifinden uzaklaştığını ve gelecekteki ilişkilerin ekonomi temelli olabileceğini’ söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Hahn, iki tarafın yeni bir ilişki biçimi geliştirmesi gerektiği tezini tekrarladı.

Johannes Hahn’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:
En azından şu an herkes şunda hemfikir ki, Türkiye AB perspektifinden uzaklaşıyor. İlişkilerimizin odak noktası başka bir şey olmalı.

Gelecekte ne yapılabileceğine, başka bir tür işbirliği başlatıp başlatamayacağımıza bakmalıyız. Ancak, Türkiye’yle üyelik müzakerelerinin öngördüğü ekonomi görüşmelerini geçen yılın ocak ayından bu yana yapılamadı.

‘DEMOKRASİ’NİN TÜR VERSİYONU DİYE BİR ŞEY YOKTUR’
Demokrasinin Türk versiyonu diye bir şey yoktur. Sadece bir tür demokrasi vardır. Türk halkı, özgür yaşamak konusunda Avrupalılarla aynı haklara sahiptir.

Hahn, ‘Türkiye’de yaşananlardan kısmen AB’nin sorumlu olup olmadığına’ dair soruya şu “Kimse suçsuz olduğunu iddia edemez. Fakat bir politika, her zaman için egemen bir devletin kararıdır… Kafanızda belirli bir vizyon varsa, anlamlı bir biçimde müdahale etmek zordur” diye cevap verdi.

‘AB ÜYELİĞİ NEREDEYSE İMKANSIZ’
Hahn, Türkiye’de ‘basın özgürlüğü konusundaki sınırlamaların, kitlesel gözaltıların ve sivil hakların alanının daralmasının AB üyeliği için gerekli kriterlerin sağlanmasını şu an için neredeyse imkânsız hale getirdiği’ yorumunu yaptı. Avrupa’nın kurallarının ‘müzakere edilemez olduğunu’ belirten Hahn, birliğin ‘insan haklarına dair durumu müzakerelerden ayıramayacağının’ altını çizdi.

Hahn, önümüzdeki yılın başında AB üyesi ülkelere Türkiye’nin statüsünü netleştirmek için bir rapor sunacağını da söyledi. Reuters’a konuşan diplomatlar, raporun hemen hazırlanmayacak olmasını ‘AB’nin Ankara’yı rahatsız etmek istemediğinin göstergesi’ olduğunu, AB’nin göçmenlerin Avrupa’ya girişi konusunda Türkiye’ye bağımlı olduğunu belirtti.

Kaynak: yeniozgurbasin.blogspot.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DüşYolu.CoM